Bizim Hizmetimiz

Normalde ücretsiz olan başvuru sürecini sizin adınıza yönetir ve doğru başvuru yaparız. Diskalifiye olmanızı önleriz.

Kimler yararlanabilir?

Başvuru prosedürünü bilmeyen veya zamanı olmayan herkes danışmanlık hizmetimizden faydalanabilir.

GREEN CARD BAŞVURUSU

Üç Adımda Green Card Başvurusu. Green Card ABD’ye yerleşip, yaşama ve çalışma izni veren kimlik kartıdır. Green Card almanın en kolay yolu ise Green Card Çekilişine katılmaktır.

1. Adım

Green Card Başvuru Formunu Doldurun

2. Adım

Green Card Başvuru bilgilerinizi kontrol edin.

3. Adım

Ödeme yap ve green card çekilişine katıl.

GREEN CARD BAŞVURUSU

Green Card, ABD için göçmen vizesidir. Göçmen vizesiyle ABD’de kalıcı olarak ikamet edebilmek için, birkaç farklı şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Genelde, tüm başvurular; ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Kurumu’na (USCIS) gönderilir ve burada işleme alınır. 2004’ten beri artık Green Card başvuruları online olarak yapılmaktadır.

five-hakkimizda
  • Green Card'a başvuru yapabilmek için gereken bir yaş sınırı yoktur.
  • Çekilişe başvuruda bulunmak için mesleğinizin, yaşınızın, yüksek lisansın, üniversite mezunu olmanızın hiçbir etkisi yoktur.
  • Başvurunuz için önem taşıyan tek şey bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasız doldurulmasıdır.
  • İngilizce bilmek şart değildir.
  • Check-up veya sağlık raporu istenmez.

Green Card Nedir?

Green Card, yabancılara (ABD Vatandaşı olmayan) ile onların eşi ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak (ömür boyu) oturma ve çalışma izni verir. Green Card, Permanent Resident Card(Daimi Oturma İzni) olarak adlandırılır. Green Card, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, Amerikan vatandaşlık haklarının bir çoğuna sahip olmanızı sağlar. Bu kartın özelliği, gerek devlet dairesi gerek özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni vermesidir. Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda kendi şirketini kurma hakkına sahiptir.

Green Card çekilişini kaç kişi kazanacak?

Her yıl yaklaşık 50.000 ile 55000 arasında kişi çekilişle Green Card almaktadır. Çekiliş sonucunda yaklaşık 100.000’den fazla kişiye kazandığına dair mektup yollanmaktaydı. 2011 yılından itibaren kişiler kazanıp kazanamadıklarını kendileri internet üzerinden öğrenebiliyor. Ne yazıkki 100.000’den fazla kişiden sadece 50000 ile 55000 arasında kişi kartlarını almaya hak kazanmaktadır. Amerika Hükümeti’nin 100.000’den fazla kişiye kazandığını açıklamasının amacı ise; çekilişe başvuranların bir kısmının göçmen vizesi için kazandığı halde başvurmaması yada gerekli işlemleri yerine getirmemesi bunlara ilaveten; Eş, Çoçuk, İş ve Eğitim bilgilerinde gerçek bilgilerini beyan etmemeleri ve kazananların doldurması gereken formları eksik yada yanlış doldurmalarından dolayı diskalifiye olmasıdır.

Green Card Sahibi olmanın sağladığı avantajlar nelerdir?

Green Card, size Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası) alma hakkı verir, bu sayede Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde hem devlet hem de özel sektör kuruluşlarında çalışma imkanını elde etmiş olursunuz.

Green Card sahibi olan herkes mesleği ile ilgili veya değil istediği her işle uğraşabilir, isterse kendi işini yapabilir. Green Card sahibi olan öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullarda Amerikan vatandaşlarına sunulan indirimli ücretlerle öğrenim görme hakkına kavuşuyorlar ve Amerikan hükümetinin verdiği burslardan da yararlanabiliyorlar. Green Card sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük çocukları da otomatik olarak aynı haklara sahip oluyorlar.

Green Card başvurularında pasaport bilgisi zorunlu mu ?

ABD hükümeti 5 Haziran 2019 tarihinde “Diversity Visa Program” yani Türkçe adıyla Çeşitlilik Vizesi(Green Card) Programında yapmayı düşündüğü değişiklikleri halkın görüşlerine açtı. Bir aylık süreçte halk görüşlerini ve çekincelerini dile getirdi. 5 Temmuz 2019 tarihinde bir aylık süreç tamamlandı ve Çeşitlilik Vizesi Programındaki değişiklikler netleşti. Artık Green Card çekilişi başvurularında pasaport bilgileri zorunlu oldu.

Green Card çekilişine başvuruda bulunmam gelecekte herhangi bir şekilde vize almamı engeller mi?

Hayır. Çekilişe katılmanın Amerikan vizesi almaya yada almamaya herhangi bir etkisi yoktur.

Green Card çekilişini kazanmam halinde TC vatandaşlığımı kaybeder miyim?

Hayır. Çekilişi kazanmanız TC vatandaşlığınızı kaybetmenize yol açmaz.

Güvenilmeyen arama veya kargo.

“Green Card kazandınız” diye arandım, benden kargo ücreti istediler. Bu güvenilir ve doğru bir işlem mi?
Size green card kazandığınızı söyleyen kişiler, CONFIRMATION numaranızı göndermek zorundadır. Size kazandığınızı söyleyip 16 haneli bu numarayı size ücret ödemeden eposta ile göndermiyorlarsa, kesinlikle dolandırıcıdır.

Green Card için Check-Up veya sağlık raporu

“Green Card başvurusundan sonra anlaşmalı oldukları hastaneden sağlık raporu almam gerektiğini veya CHECK-UP yaptırmamı istediler.”
Green Card başvurusu yapabilmek için sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda hastanelerden alınan sağlık raporları geçersizdir. Sağlık muayenesi sadece, Amerika Birleşik Devletleri’nin anlaşmalı olduğu Ankara’daki poliklinikten verilmektedir. Bunun dışındaki hiçbir rapor kabul edilmemektedir.

Green Card başvurusu için İngilizce bilmek şart değildir.

Bazı firmalar Green card başvuru işlemi adı altında “İngilizce dil eğitim seti” satmak isteyebilirler. Unutmayın ki Green Card başvurusu yapabilmek veya ABD vatandaşı olabilmek için İngilizce bilmek zorunlu değildir. Başvuru için ingilizce TEST yapılmaz, Dil eğitim setlerini ihtiyacınız varsa satın alabilirsiniz. Fakat tekrar ediyoruz, şart değildir.

Bir firmadan aranıp "Green Card kazanma şansımın yüzde 82 olduğunu" söylediler. Bu doğru olabilir mi?

Size, “Şansınızı yükseltmek için ek ücret ödemeniz gerekiyor” diyen kişi veya firmalardan uzak durun.Green Card çekilişine katılan herkes eşit şansa sahiptir. Bir profesör ile bir lise mezunu aynı kazanma şansına sahiptir. Üniversite mezunu olduğunuzda kazanma şansınız artmaz. Üniversite mezunu olmak bir ayrıcalık değildir. Katılan hiç kimsenin birbirine karşı bir üstünlüğü yoktur. Bu bir piyangodur. Tamamen şanstır.

Green Card'a başvurmak için aranan şartlar.

Green Card Başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmanız VEYA en az 2 sene mesleki tecrübe gerektiren bir işte çalışmış olmanız gerekmektedir. Katılım için bunun dışında herhangi bir şart aranmaz.

Green Card başvurusu için gerekli olan evraklar nelerdir?

Green Card Başvuru formunu doldurduktan sonra sizden sadece biyometrik fotoğrafınız istenecektir. Resmi Başvuru için başka bir belge istenmemektedir.

1 sene içinde kaç defa çekiliş oluyor? Kaç kez başvuruda bulunabilirim?

Her sene 1 defa gerçekleştirilen çekilişe sadece bir kez başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu başvuruyu kendiniz yapabilir ya da başka birisi sizin adınıza yapabilir. Birden fazla başvuruda bulunan kişiler otomatikman diskalifiye edilirler.

Katılım için bir yaş sınırı var mı?

Yaş sınırı yoktur ama en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer lise mezunu değilseniz o zaman son 5 yıl içinde 2 sene eğitim veya tecrübe isteyen bir iş dalında, en az 2 senelik bir iş deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Bunu belgelemek şart koşulmuştur.

Başvuru süresince ve sonrasında işlemleri nasıl takip edeceğim?

Fotoğraflarınız ve evraklarınız sağlıklı bir şekilde bize ulaştığında ve bilgileriniz tarafımızca ABD Göçmenlik Dairesi’ne sağlıklı bir şekilde ulaştırıldığında, size hem telefon hem de posta aracılığıyla işleminizin hatasız bir şekilde tamamlandığını bildireceğiz.

Kazanma şansım nedir?

Katılımcıların kazanma yüzdesi o sene katılanların sayısına göre değişmektedir. Genelde her 20 başvurudan 1’i kazanmaktadır. Bu sene bir çok ülkenin adaylığını iptal edilmesiyle Türkiye’den aday olma şansı daha da yükselmiştir.Örneğin 2010 senesinde Türkiye’den 2826 kişi Green Card alma hakkına sahip olmuştur. Diğer ülkeler Türkiye’nin çok gerisinde kalmıştır. Bu sene de Türkiye’nin şansının çok yüksek olması beklenmektedir.

Vize Başvurusu Yapmak için:

Five Danışmanlık, dünyanın çeşitli ülkelerine vize almak isteyen başvuru sahiplerine etkili, hızlı ve güler yüzlü danışmanlık hizmeti vermeyi kendine ilke edinmiştir. Hemen Online Başvuru formunu doldurarak vize başvurusunda bulunun.

Hizmetlerimiz ve Vizeler hakkında daha fazla bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Bizleri Facebook Instagram Twitter den Takip etmeyi Unutma.