Eylül 13, 2020

Kanada Göçmenlik Başvurusu 2021

Kanada Göçmenlik Başvurusu 2021 Göçmenlik Başvurusu için belgelerin biçimi Kanada Hükümeti’nin istediği formda hazırlanmalıdır. Bunlara ek olarak; sağlık belgesinin, son on yıl içerisinde neler yapıldığının ve başvuran kişinin ikametgahının, daha önce yurtdışı seyahati varsa bunun dökümünün, pasaportun, biyometrik fotoğrafın, sicil kaydının, banka hesap dökümlerinin hazırlanması gerekmektedir. Bunun sonucunda belirli sayıda kişiye davetiye yollanacaktır ve bu sebeple göçmenlik başvurusunda yeterli puan için 450 ve üzerinde puan toplamak gerekmektedir. Profilin Kanada Hükümeti tarafından göçmen alınacağı bildirildikten hemen sonra oluşturulması davet gelme olasılığını yükseltmektedir. Express entry’de alınabilecek en yüksek puan 1200’dür. Kanada Devleti’nin size davetiye göndermesiyle oluşan 600’lük kısım, Kanada Devleti’nin istihdama ihtiyaç duyduğu alana yönelik tarama yapıp sınırlı sayıdaki insanları seçip, onlara verdiği puan olmaktadır. Belirlenen diğer 600’lük kısım ise kişinin, niteliklerine bağlı alabileceği puan kısmıdır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu için Kanada’da alınan eğitim daha yüksek puan getirecektir. İş deneyiminiz en az 3 yıl olmalıdır. Yeterli puan alıp başvuru ücretini yatırdıktan sonra 6 ay içerisinde cevap alınacaktır. Sonuç olumlu ise onay alındıktan sonra başvuru esnasında yüklenecek evraklardan biri sağlık sigortasıdır ve örneğin sağlık sigortası 1 yıllık ise başvuruya olumlu dönüş alındığı tarihten itibaren kalan sağlık sigortası süresi içerisinde Kanada’ya giriş yapılmalıdır. Tek kişilik yapılacak olan başvuru ücreti 1040 dolarken, iki kişilik ücret 2080 dolar ve eğer çocuk varsa her çocuk için ekstra 150 dolar ödenmesi gerekmektedir.

Express entry kapsamında bulunan bir nevi alt başlık olarak değerlendirilebilecek 3 olanak vardır. Fedaral skilled worker; kendi ülkelerinden başvuran adayların başvurduğu alt başlıktır. Kişinin yüksek seviye İngilizcesi, en az 1 yıl iş tecrübesi, yüksek eğitim seviyesi varsa Kanada’da göçmen olup çalışmak için bu başlık sınıfından başvurusunu yapabilir. Hesabınızda 12.500 dolar olması gerekmektedir aynı zamanda ülkenizde iş tecrübeniz olmalıdır. Canadian experience class; Kanada’da iş deneyimi olan adayların Kanada içerisinde başvurduğu sistemdir, bu alt başlık Kanada’da yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Kanada’da hem en az 1 yıl eğitim almak hem de en az 1 yıl çalışmış olmak bu alandan göçmenliğe başvurabilmeyi sağlar. Fedaral skilled trades class; ticaret yapacak yetkinliğe ve imkana sahip kişilerin başvuracağı alandır. Kanada Göçmenlik Başvurusu için Ticaret sertifikası olan ve kendini geliştirecek olan kişinin ticari amaçla göçmenlik başvurusunda bulunması gerektiği sonucuna bağlı olarak bu alt başlıkla express entry üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir.

Ek yapılacak bilgi; Kanada’da çalışma izni almak isteyen kişilerin öncelikle çalışmak istediği Kanada şirketi çalışma iznine, göçmenlik başvurusu yapmadan önce kişinin bulması gerekir. Sizi çalıştırmak isteyen şirketin LMIA(Labour Market Impact Assessment) sertifikasını alabilmek için Service Canada’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru sonrası işverene LMIA sertifika numarası verilmektedir. Çalışma izni başvurusunun bu numara olmadan gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu belge ile Kanada’da ki şirket, bölgesinde istediği kalifiye elemanı bulamadığını ve yurtdışından getirmek istediğini belirtir.

Service Canada , kişinin şirketten bu talebi yapmadan önce 4 hafta gerekli yerlerde iş ilanı yapmasını istemektedir. Eğer talep edilen işçi, özellikleri açısından önemli bir konumda ise iş ilanı yapılmasına gerek yoktur. Çalışmak için gidecek olan kişi eğer bir şirkete ortak olmak istiyorsa ve şirketin %51 ine sahip olacaksa iş ilanı verilmesine gerek yoktur. Bu tarz başvuruların olumlu sonuçlanması daha zordur. Kanada Göçmenlik Başvurusu yapacak kişi, sadece maddi katkı sağlamadığını; beceri, işdeneyimi, sosyal ve kültürel katkılarının olacağını Kanada Hükümeti’ne kanıtlamalıdır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu

Kanada refah seviyesi yüksek ülkeler arasında en önlerde yer alan bir ülkedir. Sektörel anlamda pek çok alandan insan çeken Kanada, yerleşme imkanı olarak da insanların ilgisini çekmektedir. Son yıllarda Kanada’nın uyguladığı politikalar çerçevesinde ülkeye çok sayıda göçmen alınacağı duyurulmuştur. Dünya çapında göçmen kabul eden bir ülke olan Kanada için, gelecek olan nüfusun dinamik ve ülkeye de faydası olabilecek bireyler olması önemsenmektedir. Dolayısıyla Kanada’ya göç etmek isteyen insanların Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurmaları da gerekmektedir. Kanada’ya yerleşim türlerinden biri olarak göçmenlik , insanların niteliklerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Kanada’ya eğitim yoluyla gelmişseniz ve burada 1 yıl eğitim almışsanız aynı zamanda 1 yıl da çalışma izni almışsınız demektir ve böylelikle bu durumda göçmenlik başvurusunda size avantaj sağlayan bir şey yapmış olacaksınız demektir.

Kanada’ya çeşitli yöntemlerle gelmek mümkün bunlar; mülteci olarak, yatırımcı olarak, girişimci olarak, öğrenci olarak, bakıcı olarak, istihdamda bulunacak kalifiye kişi olarak sıralanabilir. Kanada’da uzun süreli ikamet edebilmeniz için vizeden de ziyade uzun süreli oturma izni veya göçmenlik almalısınız. Göçmen kategorisi altında gelebileceğiniz standartlar az önce sıralandığı gibidir. Burada göçmenlikle ilgili bilinmesi gereken şey şudur; Kanada’ya göç etme gibi bir fikriniz varsa bunun için öncelikli olarak hangi kategoride başvuracağınıza karar vermelisiniz. Göçmenlik programı için kullanılan genel sistem express entry sistemidir. Bu sistemde öncelikli olarak niteliklerinizin yer aldığı bir profil oluştururak başvuru havuzuna düşüyorsunuz. Belirli bir süre sonrasında eğer geri dönüş alınırsa yani bu havuzda yeterli puanı alıp seçilen kişiler arasına girilmişse, ikinci aşamada istenen evrakların yanında Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurulması istenecektir. Bu başvuru formu resmi devlet sitesinde, kategori olarak hangi kısımdan başvuracaksanız ayrı ayrı düzenlenmiş biçimdedir. Bunun yanında bu formu genel başvuru seçeneğini seçerek de doldurabilirsiniz.

Bu durumda formunuzun adı “Generic Application Form For Canada” olacaktır. Bu formlar sürekli olarak yenilenir ve güncellenir, bu sebeple herhangi bir problem yaşamamak için, formları kontrol etmekte fayda olacaktır. Bu formu doldurabilmenizin koşulu, ilk aşamada profil oluşturduğunuzda belli bir süre sonrasında olumlu bir dönüş almanızdır. Dönüş almamanız demek göçmenlik başvuru talebinizin kabul edilmediği anlamına gelir ki bu durumda Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurmaya gerek yoktur. Kanada Devleti tarafından, başvuru havuzundan onay alıp çıktığınızı belirten bir belgeye sahipseniz artık başvuru formunu doldurabilirsiniz. Form 2-3 sayfalık bir şey olmakla birlikte, içerisinde bölümlerden oluşmaktadır. Bu forma Kanada Devlet sitesi üzerinden online olarak ulaşılabilmektedir. Formun sağ üst kısmında formun numarası yer almaktadır. Forma bilgilerinizi girerken, her bölümde hangi bilgilerin istenildiğine özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer form üzerinde herhangi bir soruya cevabınız yoksa , “yok” olarak bunu belirtmelisiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu doldurulurken tüm detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir ve herhangi bir hata ya da eksiklikten kaçınılmalıdır. Formu doldurduğunuzda, önceden hazırladığınız belgelerle birlikte formu da göndermeniz gerekmektedir. Başvuru formunun aşamalarından bahsetmek gerekirse; öncelikli olarak bilgi vereceğiniz yer başvurunuzun detaylarına yer ver vermeniz gereken kısımdır. Burada ilk işiniz hangi kategoriyle başvurduğunuzu girmeniz olacaktır. (öğrencilik, kalifiye çalışan, yatırımcı, girişimci…) Bu bilgiye yer verdikten sonra, tek kendiniz için başvuruyorsanız bunun bilgisini girmelisiniz ya da ailenizde başka kişiler için de başvuruyorsanız bunları da girmelisiniz. Formda iletişimde ve olası mülakatlarda kullanmayı tercih edeceğiniz dili belirlemelisiniz. Kanada’nın resmi dilleri Fransızca ve İngilizcedir, bu sebeple başvurunuzun bütün aşamalarında bu dillerden en az birini çok iyi derece biliyor olup bunu ispatlayabilmelisiniz. Dolayısıyla formu doldururken de ilk adımda oluşturduğunuz profil ile uygunluk sağlayacak şekilde düzenlemelisiniz. Forma, hatasız ve eksiksiz bilgileri girebilmelisiniz. Kanada’ya göç ettiğinizde nerede ve nasıl yaşacağınızı forma istenen yerde belirtmelisiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu diğer bölümü ise kişisel detayların bulunduğu bölümdür. Detaylı bir şekilde fiziksel özelliklerinizden yani göz renginiz, kilonuz, boyunuz vb. istenen özellikleri girmenizin gerektiği kısım kişisel detaylar kısmıdır. Burada aynı zamanda vatandaşı olduğunuz ülkenin bilgisine de yer vermelisiniz. İkamet ettiğiniz bölgenin bilgisini formun bu kısmına eklemelisiniz. Eğer ilişkiniz varsa bunu belirten ve ilişkinizin hangi evrede olduğunu, ilişki içerisinde olduğunuz kişinin yüzeysel bilgilerini belirten bilgileri de bu kısma eklemelisiniz. Kanada Göçmenlik Başvurusu 2021

Formun üçüncü kısmı iletişim bilgilerinin girilmesi gereken kısmıdır. Güncel e-posta bilgilerinizi, ikamet ettiğiniz güncel adresinizi, cep telefonu bilgilerinizi girmeniz gereken yer burasıdır. Burada vereceğiniz bilgiler yine detaylı olmalıdır ve tüm iletişim bilgilerinizi kapsamalıdır. Bir sonraki bölüm ise, pasaport bilgilerinize dataylıca yer vermeniz gereken kısımdır, alım tarihinden itibaren görmüş olduğu işlemler vs. gibi pasaportunuza ait pek çok bilgiyi, formda bu bölüme girmelisiniz. Diğer bölüm ulusal kimlik bilgilerinizin detaylıca girilmesi gereken kısmıdır. Kimlik numaranız, doğum tarihiniz, ebeveynlerinizin bilgisi gibi detaylı bilgilere burada yer vermelisiniz. Sonraki bölümde iş ve eğitim bilgilerinizin detaylı haliyle yer alması gerekmektedir. Bir diğer bölümde ise dil becerilerinizin nasıl olduğunu detaylıca belirtip girmeniz gereken kısımdır. Bunun yanında çalışma izni başvurusu 155 CAD’dır, geçici oturum izni başvurusu 200 CAD’dır ve daimi ikamet başvurusu onaylandığında ödenecek ücret ise 490 CAD’dır.

Hizmetlerimiz ve Vizeler hakkında daha fazla bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Bizleri Facebook , Instagram , Twitter den Takip etmeyi Unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*