Eylül 22, 2020

Seyahat Etmeden Önce 10 Öneri

Seyahate çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alan 10 ana temel kural ile yurtiçi ve yurt dışı seyahatlerinizde kötü sürpriz yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Seyahat amacınız ne olursa olsun, bu basit 10 altın kuralı seyahat öncesi uygulayarak seyahatinizin amacına uygun tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Seyahat planlaması aylar öncesi yapılsa da eksik bir şeyler mutlaka kalır. Gideceğiniz seyahatte keyfinizi kaçırabilecek bu olumsuzluğu yaşamamak için listemizde yer alan kuralları sırası ile uygulayarak karşılaşılabilecek tüm sorunlara karşı hazırlık yapabilirsiniz. Seyahate çıkmadan seyahat sağlık sigortasını yaptırmanın öneminide bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kural 1: Seyahat Öncesi Check List Hazırlayın

Seyahat öncesi check list hazırlanması unutulan bir şeyin kalmaması için uygulanabilecek basit bir kuraldır. Seyahat planınızın kesinleşmesi ile birlikte A’dan Z’ye ihtiyaç duyacağınız her şeyi bir kâğıda yazarak kontrol listenizi hazırlayabilirsiniz.

Kontrol listesini hazırlamanız sırasında yaklaşan seyahat stresi nedeniyle unutulması muhtemel her şeyi önceden kâğıda dökebilir sırası ile tamamladığınız hazırlıkları kontrol listesinde belirterek son güne hazırlıkları sarkıtmaktan kurtulabilirsiniz.

Kontrol listesinin hazırlanabilmesi için öncelikle seyahat planının kesinleşmesi gerekir. Kontrol listesinde yer alacak bazı maddeler, yurtiçi ya da yurt dışı yapılacak seyahate göre farklılık gösterir. Bu nedenle kontrol listeniz öncesinde seyahat planınızı kesinleştirmeli, seçtiğiniz tarih ve bölgeye uygun hazırlıkları yapmanızı sağlayan kontrol listenizi eksiksiz oluşturmanız gereklidir.

Kural 2: Konaklama İçin Rezervasyonunuzu Yaptırın

Konaklama için rezervasyon yaptırmak gerek maliyet, gerek seyahat döneminde yaşanacak mağduriyet açısından atılması gereken ilk adımların başında gelir.

Seyahat planınızın kesinleşmesi ile birlikte kontrol listenizin ilk sırasında, konaklama rezervasyonları yer almalıdır. Planladığınız seyahatinizi güvenli bir şekilde yapmak için kalacağınız yeri önceden ayarlamanız sizlere avantaj sağlar. Hem seyahat yapacağınız konumda yer bulma düşüncesine kapılmamış olursunuz hem de bütçenize göre kalacağınız yeri en iyi şekilde tercih edebilirsiniz.

Seyahat edeceğiniz bölgede kalacağınız gün sayısı boyunca konaklama yapmanın en ucuz yolu, erken rezervasyondan geçer. Seyahatiniz için ayırdığınız bütçeyi aşmamanızı sağlayan erken rezervasyon ile düşük bütçelerle lüks tesislerde konaklama fırsatı elde edebilirsiniz.

Kural 3: Uçak Biletlerinizi Mümkün Olduğunca Erken Alın

Uçak biletini erken almak indirimli uçuş için uyulması gerekli bir kuraldır. Tıpkı konaklama rezervasyonlarında olduğu gibi uçak biletinizi erken rezervasyon indirimlerinden yararlanarak satın almanız halinde, uçak biletiniz sıradan bir yolculuk bileti ile eşdeğer tutarlara düşebilmektedir.

Seyahat planınızın kesinleşmesi ile birlikte konaklama tesisi ve uçak rezervasyonlarınızı yaptırarak, seyahatinizin maliyetinde önemli yer tutan iki kalemi en ucuz şekilde halledebilirsiniz. Seyahat Etmeden Önce 10 Öneri

Seyahat planınız kesinleşmesi ile birlikte gideceğiniz bölge için havayolu şirketlerinin tarifelerine göz atmaya başlayarak indirimli uçuş bileti satın alma şansınızı artırabilirsiniz. Uçak biletini son dakikaya bırakmak maddi olarak sizi zora sokabilir. Gidiş dönüş biletlerinizi ne kadar erken alırsanız sizler için o kadar avantajlı olacaktır.

Eğer uçakla seyahat edecekseniz çantanızın ağırlığını da evden çıkmadan önce kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Kural 4: Gideceğiniz Tarihlerde Hava Durumunu Kontrol Edin

Seyahat edilecek bölgenin hava durumunu kontrol etmek seyahat hazıklıklarını eksiksiz yapmanız için gereklidir. Gideceğiniz yerin coğrafyası iklime de etki edecektir.

Seyahat planı yapmış olduğunuz yerin hava durumuna göre yanınıza almanız gereken kıyafetleri ve malzemeleri seçmelisiniz. Seyahat planınızı ve tarihinizi kesinleştirmenin ardından gideceğiniz bölgenin hava durumuna bakarak, yanınızda götüreceğiniz kıyafetten pek çok ayrıntıya kadar yapacağınız hazırlığı eksiksiz tamamlayabilirsiniz. Seyahat Etmeden Önce 10 Öneri

Hava durumunu kontrol etmek; gereksiz yere kazak ve mont ile valizinizi doldurmanın yanında yetersiz alınan önlem ile gideceğiniz seyahatte kışlık alışveriş yapma ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Seyahat tarihinizin kesinleşmesi ile birlikte rezervasyonlarınızı yaptırır yaptırmaz, hava durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Kural 5: Valizinizi Eksiksiz Hazırlayın

Valiz hazırlamak çıkılacak seyahatte bir sanattır. Pek çok kişi yaygın olarak gereksiz eşyaları valizine doldurmayı tercih ederek hem kendine fazladan yük alır, hem de fazladan valiz ödemesi yapmak durumunda kalır.

Valizinizi sadece seyahatiniz süresince ihtiyaç duyacağınız eşyalarla hazırlayarak optimum sonuca ulaşabilirsiniz. Seyahat süresi kadar giyilecek kıyafet alınması sizin için avantajlı olacaktır. Çok fazla eşya almanız hem kafa karışıklığı yaşamanızı neden olur hem de seyahatinize engel olur. Seyahat Etmeden Önce 10 Öneri

Seyahat öncesi hazırlanan kontrol listesi ve kontrol edilen hava durumu, valiz hazırlamak için ihtiyacınız olan verileri sizlere sunar. Hava durumuna göre kontrol listenizde yanınızda götürmeniz gerekli eşyaları belirterek, valizinizi eksiksiz ve gereğinden fazla eşya içermeyecek şekilde hazırlayabilirsiniz.

Valizinizi hazırlarken kıyafetlerinizi rulo şeklinde katlama yöntemini tercih edebilirsiniz. Rulo şeklinde yerleştirilen kıyafetler size kolaylık sağlarken daha fazla kıyafet yerleştirmenizi de sağlar.

Gezginseniz eğer ki gittiğiniz yer neresi olursa olsun, amacınız sadece el bagajı ile sınırlı kalmak olmalıdır. Fazla eşya sizin için gereksiz olacaktır.

Çoğu kişi valiz hazırlama işini son güne bırakır. Son gün valiz hazırlamayı tercih eden kişiler gerekli ve önemli eşyalarını unutabilirler. Birtakım sorunlardan dolayı son gün çantanızı toplamak zorunda kalmışsanız ilk kuralda belirtmiş olduğumuz alacaklarınızın bir listesini yapmak size zaman kazandıracaktır. Listenizin olması çantanızı toplarken hiç bir eşyanızı evde unutmamanızı sağlayacaktır.

Kural 6: Pasaportunuzun Geçerlilik Süresini Kontrol Edin

Pasaport geçerlilik süresinin kontrolü yurtdışı çıkılacak seyahatler için gereklidir. Süresi geçmiş bir pasaport ile bırakın yurt dışına çıkmayı, vize başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bu nedenle seyahatiniz yurt dışına yapılacaksa, pasaport geçerlilik süresi ve boş sayfa kontrolünü son güne bırakmayın.

Pasaportunuzun uygun olmaması durumunda yeni bir pasaport başvurusu için gerekli süreye sahip olmak için bu aşamayı mümkün olduğunca erkene almanız gereklidir. Hazırladığınız kontrol listesinde ilk sıralarda pasaport geçerlilik süresi kontrolünü yazarak, pasaport geçerlilik süresi kaynaklı olası bir aksaklığın önüne geçebilirsiniz.

Kural 7: Vize Almayı İhmal Etmeyin

Vize almak pasaport kontrolü gibi yurt dışı seyahatlerin bir kısmında tamamlanması gerekli bir prosedürdür Schengen ülkeleri başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin pek çoğu Türkiye vatandaşlarını vize uygulamasına tabi tutmaktadır.

Vize almak, zaman isteyen bir süreçtir. Başvuru evraklarının hazırlanması, başvurunun iletilmesi ve başvurunun uygunluğunun kontrol edilmesi için her ülke konsolosluğu, farklı sürelerde vize onayı verir. Seyahat tarihinizin kesinleşmesi ardından pasaportunuzun uygunluğu teyit ederek vize başvuru işlemlerini başlatmanız gereklidir.

Kural 8: Kredi Kartınızı Yurt Dışı Kullanıma Açın

Kredi kartının yurt dışı kullanıma açılması çıkılacak seyahatte yapılacak harcamaların finanse edilebilmesi için gereklidir. Bu detayı atlamanız halinde çıkacağınız yurt dışı seyahatte ekstra para harcamadan kaçınmak zorunda kalarak seyahatinizi kabusa çevirebilirsiniz. Birçok banka güvenlik sebebiyle yurt dışında gerçekleşen aktiviteler olduğu an kartları kullanıma kapatabiliyor.

Seyahat planınızı tamamlamanın ardından bankanız ile görüşerek, kredi kartınızın yurt dışı harcama geçerliliğini kontrol etmelisiniz. Bankanızdan kredi kartınızın yurt dışı kullanıma kapalı teyidi almanız halinde gerekli başvuruları yaparak, kredi kartınızı yurt dışına açtırmanız gereklidir. Seyahate çıkmadan önce bankanız ile görüşmeniz gittiğiniz yerde sorun yaşamamanızı sağlayacaktır.

Kural 9: Seyahat Edeceğiniz Bölgeye Göre Sağlık Önlemlerinizi Alın

Seyahat edilecek bölge için sağlık önlemlerini almak başta Afrika ülkeleri olmak üzere, uzak doğu ülkelerinin bir kısmı için de uygulanması gereken bir kuraldır. Vize işlemlerinde ilgili ülkeler için sarılık, tifo, vb. aşıların yaptırılmış olması şartı aranmaktadır.

Vize şartını yerine getirmekle birlikte çıkacağınız seyahatte kendinizi koruma altına almak için gideceğiniz ülke için araştırma yapmalı, hangi hastalıkların yaygın olarak gözlendiğini öğrenmelisiniz. Vize işlemleri için zorunlu tutulmasa bile aşılarınızı yaptırarak, seyahatinizde meydana gelebilecek hastalıklara karşı önleminizi önceden alabilirsiniz.

Seyahat öncesinde alınması gereken sağlık önlemlerinden birisi de gerçekleşebilecek hastalıklara karşı sigorta güvencesi temin etmektedir. Sigorta şirketlerinin seyahatlere özel kısa süreli ya da uzun süreli olarak sunduğu seyahat sağlık sigortalarından yararlanarak, yurt içi ve yurt dışı seyahatler için almış olduğunuz önlemleri maksimum düzeye çıkartabilirsiniz. Yurt dışı seyahat sağlık sigortaları ile ilgili aşağıdaki alt başlıkta yer alan son kuralımız, seyahat sağlık sigortasının neden önemli olduğu hakkında sizlere detaylı bilgi sunmaktadır.

Kural 10: Seyahat Sağlık Sigortanızı Yaptırmayı İhmal Etmeyin

Seyahat öncesi seyahat sağlık sigortası yaptırmak vize işlemlerinin pek çoğunda zorunlu tutulur. Seyahat öncesinde en az seyahat sürelerini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası poliçesi yaptırarak, vize başvuru evrakları arasına poliçenin bir örneğini koymanız gereklidir. Aksi takdirde seyahatiniz için onay anlamına gelen vizeyi alamamanız nedeniyle seyahat planlarınızı ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası zorunluluk dışında, çıkılan seyahatte karşılaşılması muhtemel kaza, hastalık ve vefat durumlarına karşı koruma sağlar. Sigortalıyı uygun koşullarda tedavi imkânına kavuşturması dışında gerçekleşecek vefat nedeniyle geride kalanların üstlenmesi gereken pek çok masrafa karşı finansal koruma sunar.

Seyahat sağlık sigortası ile kendiniz dışında valizinizi ve kişisel eşyalarınızı da güvence altına alabilirsiniz. Bu nedenle çıkılacak yurtiçi ve yurt dışı seyahatlerde zorunlu tutulmasa bile seyahat sağlık sigortası yaptırmak, seyahat öncesi yapılması gereken en önemli hazırlıkların başında gelir.

Seyahat sağlık sigortasını yaptırmak için zorunlu olmasını veya seyahat turlarının yaptırmanız gerektiğini söylemelerini beklememelisiniz. Yapmak istediğiniz seyahat sizin için çok önemli olabilir veya tatil yapmak için çok heyecanlı olabilirsiniz. Bu süreçte hazırlıklarınızı düşünürken sigortanızı yaptırmayı unutabilirsiniz.

Seyahat edeceğiniz farklı il veya ülkelerde sizi bekleyecek sorunları düşünerek önlem almanız son derece avantajlı olacaktır.

Hizmetlerimiz ve Vizeler hakkında daha fazla bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Bizleri Facebook , Instagram , Twitter den Takip etmeyi Unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*