Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır ?

Sıkça Sorulan Sorular

Uygun bulunan başvuru, ülke’ye göre değişkenlik gösterecektir. Başvuru yapılan tarihten itibaren yaklaşık olarak 15 takvim günü içinde karara bağlanır.

Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

Başvurum Reddedilirse Tekrar Başvurabilir miyim ?

Sıkça Sorulan Sorular

Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak, ilk başvurukoşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Zira Batılı ülkeler başta olmak üzere, bazı ülkeler vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları vize talebi reddedilse dahi iade etmemektedirler.

Vize Alınırken Hangi Belgeler İstenir?

Sıkça Sorulan Sorular

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi)  ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.

Kimlere Vize Verilmez?

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

Schengen Vizesi Nedir ?

Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir.

Harçsız öğrenci pasaportu nedir ?

10 Şubat 2016 tarihinli Resmi Gazete’de yayınlan karara göre 25 yaş altındaki öğrenciler okul ile alakalı bir sebep göstermeksizin harç ödemeden pasaport çıkartabiliyorlar. Bu pasaportun tek farkı harçsız alınabilmesi. Rengi ve diğer tüm özellikleri klasik pasaportla aynı. Pasaport için harç ödenmese de 2019 yılı için 133TL DEFTER BEDELİ ödemesi gerekir. Öğrenci pasaportunuzun süresi bitince içindeki vizeler iptal olmaz. Harçsız pasaportunuzdaki vizeler geçerliliklerini korurlar. Seyahat ederken eski pasaportu ve yeni güncel pasaportunuzu yanınızda taşımalısınız.

YURTDIŞI VİZE VE EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!

Five Danışmanlık, bilgi almak için iletişim sayfamızdaki formu kullanarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. info@fivedanismanlik.com