Almanya Vizeleri Genel Bilgi

Almanya Federal Cumhuriyeti vize başvuruları, büyükelçiliğin yetkili vize merkezi IDATA firması aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru merkezinin İstanbul (Harbiye ve Kadıköy ‘de), Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep vize işlem merkezlerinde bulunmaktadır. Schengen vizesi başvurusu yapacak adaylar, Türkiye’de yer alan herhangi bir Almanya vizesi başvuru merkezinde işlem yapabilmektedir. Başvuru merkezi, Almanya Schengen vizesi kapsamında olan kısa süreli başvurularını kabul etmektedir. Almanya ulusal vize, D vizesi (uzun dönem) başvuruları ise Almanya Konsolosluğuna yapılmaktadır.

Eylül 2014 tarihinden sonra yapılan Schengen vize başvurusunda parmak izi vermiş bir kişinin Almanya Schengen vizesi başvurusunu şahsen yapma zorunluğu yoktur. Vekâletname ile sizin adınıza başvuru yapılması mümkündür. Almanya Schengen vizesi başvuruları için IDATA vize merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Almanya Schengen vizesi başvurularının değerlendirilmesi İstanbul veya Ankara’daki Almanya konsolosluklarında yapılmaktadır.

Vize Başvuruları kendi içinde seyahat amacına göre farklılıklar içermektedir. En çok başvuru yapılan vize türleri;

 • Turistik,
 • Akraba ve Arkadaş ziyareti,
 • Ticari,
 • Yoğunlaştırılmış Dil Kursu,
 • Öğrenci (D vizesi – Ulusal Vize).

Başvuru formu danışmanlarımız tarafından sizin adınıza doldurulmaktadır.

Başvurunuz reddedildiği takdirde vize ücreti ve IDATA hizmet bedeli iade edilmemektedir. Yeşil pasaport sahipleri kısa dönem Almanya Schengen vizelerinden muaftırlar.

Almanya Vizesi için Gerekli Belgeler – Turistik;

 1. Danışmanlarımız tarafından doldurulan başvuru formu,
 2.  Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli pasaportunuz. Pasaportunuz on yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportla birlikte pasaportunuzun resimli sayfasının fotokopisi gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir,
 3. Nüfus cüzdan fotokopisi,
 4. Bir adet biometrik özelliklere uygun fotoğraf. Fotoğraflar beyaz arka zeminde çekilmiş olmalı ve boyutları 45 mm * 35 mm olmalıdır.
 5. Seyahat amacını açıklayan dilekçe,
 6. Turistik başvurular için otel ve uçak rezervasyonu (gidiş-dönüş) örneği,
 7. Reşit olmayanlar için (18 yaş altı); Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname).
 8. Vize ücreti ve IDATA hizmet bedeli,
 9. Başvuranın ya da sponsorun maddi durumunu gösterir belgeler.
 10. Bankadan alınmış orijinal kaşeli ve imzalı, son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü.
 11. Başvuranın sponsor ile bağını gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!

Detaylı Bilgi Almak İster misiniz?
Hizmetlerimiz ve Vizeler hakkında daha fazla bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçiniz.
Bizleri Facebook , Instagram , Twitter den Takip etmeyi Unutma.