Aile Birleşimi Vize

Aile birleşimi vizesi, Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Yurtdışında yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmesi veya Türkiye’de yaşayan reşit olmayan çocuklarını Yurtdışına alması için başvurması gereken vizedir. Uuzun süreli vizeler için başvurular doğrudan Konsolosluk veya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Aile birleşimi vizesine başvuru yaparken ülke yetkililerince belirlenen evraklar ibraz edilmelidir. Başvuru yapacağınız duruma göre gerekli evraklar değişkenlik göstermektedir.  Bu evraklarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, evrakların güncel tarihli ve ıslak imzalı olmasıdır. Bazı durumlarda Konsolosluk yetkilileri sizden ibraz ettirmeniz gereken evraklara ek olarak başka evraklar isteme hakkına sahiptirler.

Aile Birleşimi Başvurusu Nereye Yapılır?

Aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunmak isteyenler doğrudan bu konuyla ilgili tek yetkili olan konsolosluklara veya Büyükelçiliklere başvuru yapmalıdırlar. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için gerekli evraklarınızı hazırlamalı ve konsoloslukların belirlediği saatlerde randevu almalısınız. Randevularınızın tarihleri konsoloslukların çalışma gün ve saatlerine göre konsolosluk yetkilileri tarafından belirlenmektedir. Bu tip uzun süreli vize başvuruları İstanbul, Ankara veya İzmir’den yapılmaktadır. Başvuru yapacağınız konsolosluk yaşadığınız şehre göre değişkenlik göstermektedir. Evraklarınızı hazırlarken eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde Konsolosluk randevunuzu iptal edebilir ve yeni randevu almanızı isteyebilir. Temsilcimizle iletişime geçip daha detaylı bilgi alabilirsini.

Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aile birleşimi vizesine başvurma amacınız, eşinizin yanına gitmek ise, başvuruda ibraz etmeniz gereken evraklar aşağıdaki gibidir. Eğer aile birleşimi vizesine başvurma amacınız eşinizin yanına gitmekten farklı ise, Konsolosluğun belirlediği farklı evraklar isteyebilir. Ancak bu evrakları hazırlarken unutulmaması gereken en önemli hususlar, evrakların güncel tarihli olmasıyla beraber evrakların asılları ve yanında ikişer adet fotokopileri ile birlikte ibraz edilmesidir. Bu belgelerin bir fotokopisinin vize alındıktan sonra yanınızda götürülmesi tavsiye edilir.

 • Başvuru formu:

  Aile birleşimi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından içerisinde istenilen bilgiler eksiksiz olacak şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunuzda eksik bilgi olması halinde başvurularınız geçersiz sayılacaktır. Başvuru formlarındaki imzanın başvuru sahibi tarafından atılması gerekmektedir. Bu form birkaç sayfadan oluşan ve detaylı bilgi isteyen uzun bir formdur. Five Danışmanlık aile birleşimi vizesi temsilcimizle başvuru formunun doldurulmasıyla ilgili iletişime geçtiğiniz takdirde size danışmanlık hizmeti verebilir. Ayrıca Almanya Konsolosluğu resmi web sitesinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Pasaport:

  Aile birleşimi vizesine başvuru yaparken gerekli olan pasaportunuzun en az 1 sene süreyle geçerli olması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibinin pasaportu yok ise, pasaport başvurusu için gerekli evrakları temin edip il veya ilçe Emniyet Müdürlükleri’ndeki Pasaport Şube Amirlikleri’ne başvuru yapması gerekmektedir. Pasaport için başvurularınızı internetten yapabilirsiniz.

 • 2 adet biyometrik fotoğraf:

  İstenilen biyometrik fotoğraflar en fazla 6 ay önce çektirilmiş güncel fotoğraflar olmakla birlikte, biyometrik özelliklere uygun olmalıdır. Çektirmeniz gereken biyometrik fotoğraflar 35 x 45 milimetre ölçülerinde olmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin yüzünü kapatacak herhangi bir aksesuar olmayacak veya önüne saç gelmeyecek şekilde tam karşısından resmi çekilmelidir.

 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B):

  Eğer başvuruda bulunan kişiler nikâhlarını Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde gerçekleştirmişler ise, evlenme memuru çifte uluslararası geçerli olan Aile Cüzdanı verir. Bu cüzdan 1974 tarihinde imzalanan CIEC Anlaşması’na dayanarak verilir, fakat Almanya Federal Cumhuriyeti bu anlaşmaya taraf olmadığından dolayı, Aile Cüzdanı’nı kabul etmemektedir. Evliliğinizin Almanya yetkilileri tarafından tanınabilmesi için almanız gereken evrak Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği’dir (Formül B). Evliliğiniz gerçekleştikten ve Türkiye Cumhuriyeti kayıtlarına geçtikten sonra bu belgeyi nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

 • Uluslararası evlenme kayıt örneği her iki eşin nüfus bilgilerini eksiksiz bir şekilde içermelidir.
 • Eğer kişiler 17 yaşında evlilik gerçekleştirmişler ise; iki taraf içinde anne ve babanın imzaladığı muvafakatname ve bu belgelerinin tercümeleri ibraz edilmelidir.
 • Eğer kişiler evliliklerini  16 yaşından küçük gerçekleştirmişler ise; çiftin evlenmesinin uygun olduğuna dair mahkeme kararı  ve bu belgenin tercümesi ibraz edilmelidir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği:

  Bu belge aile birleşimi başvurusunda bulunan kişinin nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili tüm olayları  eksiksiz bir şekilde içermelidir. Kişinin nüfus kayıt örneğindeki “Düşünceler” kısmı eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır. Bu evrakta eksik olmaması gereken bilgilerin arasında:

  • Daha önce yapılmış evlilikler,
  • Doğan çocuklarınıza ait kimlik bilgileri,
  • Boşanmalar,
  • Anne ve baba hakkındaki kimlik bilgileri,
  • Sahip olduğunuz vatandaşlık bilgileri (varsa başka ülkelerin vatandaşlığı) gibi bilgiler yer almaktadır.

Not: Bu bilgilerin eksik olması durumda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinizde bu bilgilerin bulunmasıyla birlikte Konsolosluk sizden bu bilgilerle ilgili ek evrakları isteyebilmektedir. Eğer başvuru sahibi bayan ise, önceki soy ismine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği de ibraz edilmelidir. Bu belgeyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği tek yetkili yer nüfus müdürlükleridir.

Başvuru sahibinin ikametgâh belgesi: Türkiye’de ikamet eden başvuru sahibinin ikametgâh belgesi ibraz edilmelidir. İkametgâh belgesi başvuru sahibi tarafından ikamet adresinin bağlı olduğu muhtarlıktan alınmaktadır.

Vize Başvurusu Yapmak için:

Five Danışmanlık, dünyanın çeşitli ülkelerine vize almak isteyen başvuru sahiplerine etkili, hızlı ve güler yüzlü danışmanlık hizmeti vermeyi kendine ilke edinmiştir. Hemen Online Başvuru formunu doldurarak vize başvurusunda bulunun.

YURTDIŞI VİZE VE EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!