İş Vizesi Başvurusu

1. Pasaport

İş veya Schengen Vize başvurusunda pasaportun geçerli kabul edilmesinin şartları; seyahat sonrası en az 3 ay geçerli süreye sahip olmalı ve İş Vizesi’nin basılabilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış-deforme olmamalıdır. Ayrıca pasaportun ve eski vizelerin fototokopileri de başvuru evraklarına eklenmelidir.

2. Vize Başvuru Formu

Ticari Vize için başvuru için doldurulması gereken Vize Başvuru Formu; vize başvuru sahibi tarafından, büyük harflerle, eksiksiz olarak ve İş Vizesi için gerekli evraklar ile hazırlanmış başvuru dosyasını destekleyici bilgilerle yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Başvuru Formu’nda ıslak imza, e-mail adresi ve cep telefonu numarası bilgilerini ihtiva eden bölümlerin atlanmaması önemlidir.

3. Biometrik Fotoğraf

Ticari Vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın teknik özellikleri; 2 adet yeni çekilmiş, arka fonu beyaz, renkli biometrik fotoğraf. 35mm x 45 mm ölçülerinde, baş ile çene arası 36 mm ve göz aralığı 8 mm olmalıdır. Fotoğrafta kişinin yüz, alın, kulak ve boynu açık ve görülmelidir.

4. Davetiye

Ticari vize takeplerinde, eğer iş toplantısı, konferans, fuar, seminer gibi etkinliğe katılım söz konusu ise davet eden kuruluşun/şirketin antetli kağıdına yazılmış davet eden kişinin ad-soyad ve pasaport numarasının yazılması gerekir ve ayrıca seyahat tarihlerinin ve etkinlik süresinin belirtilmesi de gerekmektedir. Almanca veya İngilizce kaleme alınmış davetiye internetten mail yoluyla gönderilebilmektedir. Davettte bulunan şirket yetkilisinin pasaport ve kimlik bilgilerinin aynı şekilde gönderilmesi icap eder. Eğer davet eden kuruluş yetkilisinin vatandaşlığı bulunmuyo ise oturum kartı fotokopisinin ibzazı da söz konusudur.

5. Ticari Vize Talep Dilekçesi

Ticari Vize talebi olan kişi tarafından Konsolosluğu’a hitaben, seyahatin planını açıklayıcı ve iletilmek istediği durumları içeren, şirketin antetli kağıdına, İngilizce veya Almanca olarak dilekçe yazılmalıdır. Kişi eğer şirket çalışanı ise şirket sahibi tarafından şirketin antetli kağıdına ıslak izmalı olarak şirket çalışanın hangi tarihler arasında ve ne amaçla bulunacağına dair bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bu bir nevi şirketten alınan izin yazısı mahiyeti de taşır.

6. Ticari Vize Genel Taahhüt Beyan Eden Evraklar

Ticari Vize başvurusu yapan kişinin ticari amaçlı seyahat edeceğini gösteren belgeler; Elektronik Davetiye, Avusturya Konsolosluğu’na hitaben, davet eden Avusturyalı şirket tarafından İngilizce veya Almanca olarak hazırlanmalıdır. Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, görevi, seyahatin nedeni- amacı, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve üllkeyi ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içeren ve ayrıca davet eden kişinin kimlik bilgisi, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, davet eden firmanın adı ve eksiksiz adresini içerecek şekilde yazılmalıdır.

Ticari Vize başvurusu yapan kişi, Fuar/sergiye katılım amaçlı gidiyorsa; kayıt ve katılıma ait belgeler sunmalıdır.

Ticari Vize başvurusunu yapan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan İngilizce ya da Almanca bir dilekçe yazılmalıdır

7. Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Ticari Vize için gerekli evraklar arasında yer alması gereken seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler; Turist Vize başvuru sahibinin banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı teminat gösterilmelidir. Bankadan son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Dökümü/Banka Hesap Cüzdanının orijinali ve fotokopileri – 1 hafta içinde alınmış olmalıdır. Bankanın orijinal kaşesi, imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır veya başvuru sahibinin adına seyahat çeklerinin orijinali ve fotokopisi sunulmalıdır.

8. İş seyahatinin masraflarını ve/veya konaklama masraflarının Türk şirket tarafından karşılanacağına dair yazı ve evraklar.

Ticari Schengen Vize işleminde bulunacak şahsın düzenli gelirini gösteren maaş bordrosu varsa; bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe ve ıslak imzalı olarak, son 3 aylık olarak sunulmalıdır.

Ticari Vize müracaatında bulunan kişi adına; varsa Türkiye veya Avrupa’da gayrimenkullerinin belgelerinin (tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, vb.) fotokopileri.

9. İş / Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Ticari Vize için gerekli evrakların arasında olması gereken mesleki belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

Kişi Şirket Sahibi ise;

Şirketin Ticaret Odası Kaydı

Şirketin Vergi Levhası – son yıla ait vergi beyanı bilgileri beyan edilmelidir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi- Ticari Vize işlemlerinde bulunan başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliği varsa Sicil Gazetesi bu bilgileri içermelidir.

11. Seyahat Sağlık Sigortası

İş Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; seyahat tarihlerini kapsayan, bütün schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip, orijinal seyahat ve kaza sigortası olarak düzenlenmelidir.

ÖNEMLİ UYARILAR!

Bütün yabancı dilde olan evrakların İş Vizesi başvuruları için tasdikli Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır.

Ticari Vizesi için ilk başvurunun yarılması durumunda; Ticari Vize için gerekli evrakların tümünün hem orijinal hem de fotokopisi birlikte sunulması gerekir.

Vize Başvurusu Yapmak için:

Five Danışmanlık, dünyanın çeşitli ülkelerine vize almak isteyen başvuru sahiplerine etkili, hızlı ve güler yüzlü danışmanlık hizmeti vermeyi kendine ilke edinmiştir. Hemen Online Başvuru formunu doldurarak vize başvurusunda bulunun.

YURTDIŞI VİZE VE EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!